Programul sărbătorilor naționale ”Ziua Independenței RM” și ”Limba Noastră cea Română”

Programul sărbătorilor naționale ”Ziua Independenței RM” și ”Limba Noastră cea Română”

Primăria Costești invită toți doritorii la sărbătoarile naționale ”Ziua Independenței Republicii Moldova” și  ”Limba noastră cea Română”. Programele activităților cultural artistice din cele două evenimente le puteți vizualiza mai jos.

Planul de acţiuni

Pentru organizarea sărbătorii naţionale “Ziua Independenţei” din 27 august 2018

Ora

Activitatea

Responsabil
 08.30 Adunarea participanţilor în faţa primăriei.

10 tineri în haine naţionale vor prinde tuturor la piept panglici tricolore.

 

Ion Sîrghi, directorul Casei de Cultură

 

 

 

09.00

Un grup de sportivi vor duce drapelul Republicii Moldova, Uniunii Europene, al raionului Ialoveni urmaţi de oficialităţi, invitaţi, participanţi la miting.

 

Ionaș Veaceslav, specialist tineret și sport

 

 

 

09.30

Adunarea solemnă în faţa Memorialului

Imnul de stat

Minuta de reculegere în memoria celor decedaţi

 

Moderator:

Primarul Natalia Petrea

Andrei Țurcan, viceprimar

 

 09.30 Slujba divină. Pomenirea ostaşilor şi combatanţilor căzuţi în conflictul de pe Nistru, pentru Independenţa

Republicii Moldova.

 

Cuvînt de felicitare:

Primarul

Consilier raional

Reprezentant al combatanţilor

Pedagog

Elev

Vasile Ciobanu, parohul bisericii Sf. Nicolae

 

10.30 Montaj literar ”Onorăm Patria”.

 

Maria Borta, șefa Bibliotecii Publice

 

 11.00 Demonstrarea unor elemente de lupta sportivă TAEKWONDO prezentate de către clubul sportive “Dunamis „

 

Curbet Alexandru

 

11.30 Masa de sărbătoare.

Program muzical- patriotic susţinut de  formaţia “Haiducii”.

Andrei Țurcan,

viceprimar

Matei Gheorghe,

conducător artistic

 

PROGRAMUL

 Sărbătorii Naţionale ”Limba noastră cea Română” din 31 august 2018

Ora Activitatea
 

15.00

Amenajarea expoziţiilor liceelor, gimnaziului, grădiniţelor dedicate Limbii Române.

Expoziţii agricole cu vînzare, panificaţie, artizanat etc.

Masa rotundă „Limba noastră-i limbă sfîntă”

Spectacolul pentru copii în aer liber“Aventurile lui Spiriduș”prezentat de teatrul “Licurici”( în Scuarul Casei de Cultură pe iarba verde)

16.00 Tedeum susţinut de preoţii de la bisericile din localitate şi corul bisericesc de copii „Anastasius”de la Centrul Social”Filaret cel Milostiv” de la biserica „Sf. Nicolae”.

Sfinţire de abecedare

17.00-18.00 Deschiderea oficială a sărbătorii:

 

·         Intonarea Imnului de Stat.

·         Cuvînt de felicitare –primarul satului, Natalia Petrea.

·         Cuvînt de felicitare- oaspeţii sărbătorii.

 

18.00-22.00 Program artistic.

  • Compoziție coreografică “Hora de sărbătoare”,prezentat de ansamblul de dansuri populare “ Botnișoara“, conducător artistic Daniela Cibotari
  • Şcoala de muzică”Filip Todiraşcu”.
  • Liceul teoretic Costești
  • Liceul teoretic”Olimp”.
  • Gimnaziul Costești
  • Ansamblul folcloric “Căruța”
  • Formația folclorică „Haiducii”.
  • Formația Folclorică ”Alină-te dor”, Dănceni
  • Ansamblul folcloric ”Albinuța”, Sociteni
  • Ansamblul folcloric ”Iasomia”,Tîpala
  • Ansamblul folcloric ”Botnenii”,Bardar
  • Hora satului susţinută de Ansamblul vocal- instrumental ”HORES”.
  • Interpreți din Oradea : Bianca Popa și Alexei Cartiș

 

Add Comment